نوشته شده توسط content در تاریخ چ, 06/10/1400 - 18:25
رهایی از ترافیک، مناطق شلوغ تهران، ساعات پرترافیک تهران

تهران! شهری که در عین جذابیت و زیبایی های بی شمارش، در بسیاری از آمارها و تحقیقات یکی از پر ترافیک ترین و شلوغ ترین شهرهای جهان معرفی شده است. جمعیت بالا، تمایل به استفاده از اتومبیل شخصی به جای وسایل حمل و نقل عمومی و وجود مکان هایی پرتردد مثل بازار بزرگ تهران از عوامل اصلی ترافیک تهران به حساب می آیند که زندگی را برای ساکنین این شهر سخت کرده است به نحوی که افراد ناچارند برای رسیدن به محل کار یا مقاصد مدنظر خود ساعت ها زمان صرف کنند. در این مقاله قصد داریم ترافیک تهران را از ابعاد مختلفی مثل ساعت های پرترافیک، مکان های پرترافیک و دوره ها و فصل های پر ترافیک بررسی کرده و روش های رهایی از آن را بیان کنیم تا با برنامه ریزی درست و مطابق با شرایط شهر، انجام فعالیت های روزمره خود را به راحتی و به صورت اقتصادی انجام دهید. با ما همراه باشید…!

ساعت های اوج ترافیک تهران

همان طور که حدس میزنید، یکی از مهم ترین دلایل اوج ترافیک در تهران رفت و آمد به محل کار است؛ صبح و عصر. بنابراین بین ساعت های شش و نیم تا هشت و نیم صبح را می توان در روزهای کاری هفته جزء ساعات پر ترافیک تهران در نظر گرفت. پس از آن زمانی که شاغلین شهر قصد بازگشت به منزل را دارند، در دو بازه زمانی مختلف موجب ایجاد ترافیک می شوند. اولین بازه زمانی بین ساعت های سیزده تا پانزده و بازه دوم بین ساعت های هفده تا نوزده است. علاوه بر رفت و آمد به محل کار، عامل دیگر ایجاد ترافیک حضور مراکز خرید و مجتمع های ترافیکی در شهر است که با مراجعه مردم به این مراکز بین ساعت های بیست تا بیست و یک شب ایجاد می شود. بنابراین اگر در این ساعت ها قصد مراجعه به این مراکز را دارید، احتمال وجود ترافیک و اتلاف وقت را در محاسبات خود در نظر بگیرید.

 

مکان های پر ترافیک تهران

پس از آنکه ساعت های شلوغ تهران را شناختید، باید در مورد مناطق و محله های پر ترافیک تهران نیز اطلاع داشته باشید تا در حد امکان از سفر به آن مناطق به خصوص در ساعات شلوغ اجتناب کنید. مناطق پر ترافیک تهران را اگر مدتی در این شهر زندگی کنید احتمالا به خوبی بشناسید؛ برخی از مناطق به دلیل انتخاب تعداد کثیری از افراد برای سکونت و به عبارتی تراکم بالای جمعیت همیشه شلوغ و پر ترافیک هستند. یکی از بارزترین مثال ها برای این مورد، منطقه 2 تهران است خیابان های مرزداران، پونک، سعادت آباد، گیشا، شهرک غرب، صادقیه و غیره را می توانید برای همیشه جزو مناطق پرترافیک به حساب بیاورید و اگر از ترافیک بیزار هستید و دوست ندارید وقت خود را به این صورت تلف کنید این مناطق از تهران را برای سکونت انتخاب نکنید. از طرفی مناطق دیگری از تهران هستند که نه به دلیل سکونت بلکه به دلیل مرکزیت در شهر و یا قطب تجاری شهر همیشه شلوغ هستند، خیابان جمهوری و چهارراه ولیعصر، میدان ونک، بازار بزرگ تهران، خیابان شریعتی، بزرگراه چمران و میدان آزادی را نیز می توانید مناطق همیشه در ترافیک در نظر بگیرید.

ترافیک فصلی 

بله در دنیای شهری به خصوص در تهران ترافیکی به اسم ترافیک فصلی وجود دارد که به دلیل قرار گرفتن در بازه زمانی خاص باید ترافیک شهر را چند برابر در نظر بگیرید؛ ساعات و مناطق شلوغ که قبل از این راجع به آنها صحبت کردیم به طور کلی و پیش فرض برای تمام فصل های سال بود، اما دوره هایی از سال وجود دارند که ترافیک در این دوره ها بیشتر هم هست. مهرماه و آغاز سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، اسفند ماه و ترددهای زیاد مردم برای آغاز سال نو، جشن ها و عزاداری های مناسبتی در خیابان ها شهر، راهپیمایی ها، نزدیک افطار در ماه رمضان و مواردی از این قبیل همه از مواردی هستند ترافیک فصلی را موجب می شوند .

دلایل ترافیک تهران، ترافیک فصلی در تهران

دلایل ترافیک تهران

این مساله برای همه آشکار است که شهر تهران نسبت به سایر شهرهای ایران شلوغ تر و پر ترافیک تر است؛ و این مساله دلایل متعددی دارد؛ یکی از بارزترین دلایل جمعیت بالا و مهاجرت تعداد بالایی از افراد برای اشتغال در این شهر است، تمرکز سیستم شغلی و اداری در این شهر باعث شده است که افراد جویای کار از کل کشور به این شهر مهاجرت کرده و ساکن شوند بنابراین در حالت کلی تراکم بالای جمعیت یکی از دلایل اصلی ترافیک تهران است. از طرفی عدم وجود سیستم حمل و نقل مناسب و کافی در شهر باعث شده است که ساکنین شهر نتوانند از این سیستم ها برای رفت و آمد روزانه خود استفاده کنند، بی آر تی، مترو، اتوبوس و تاکسی های شهر پاسخگوی نیازهای مردم نبوده و مردم معمولا ترجیح می دهند با وسیله شخصی در شهر تردد کنند. عدم بازسازی سیستم شهرسازی مثل ساختن اتوبان و پل و غیره و همینطور باریک بودن بودن خیابان ها یکی دیگر از دلایل ترافیک شهر است. 

رهایی از ترافیک

زندگی در شهر تهران به دلیل مسافت های زیاد بین مقاصد مختلف به خودی خود دردسرساز و وقت گیر است، با وجود ترافیک سنگین در خیابان ها این مشکل چند برابر حس می شود. بنابراین باید به دنبال روش هایی باشیم که این مشکل را کمرنگ تر و روند زندگی را سریعتر کند. یکی از این روش ها عدم مراجعه به خیابان ها و مراکز شلوغ به خصوص در ساعت های پرترافیک است. به عنوان مثال بازار بزرگ تهران در صبح روز پنجشنبه معمولا شلوغ و پر ازدحام است بنابراین می توانید خرید خود از این بازار را به روزهای دیگر هفته موکول کنید. یکی دیگر از روش ها انجام سفرهای داخل شهری با استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی است. در روزهای شلوغ هفته اگر نگاهی به اتومبیل ها داشته باشید، اکثرا تک سرنشین هستند و همین باعث ترافیک بیش از حد خیابان ها می شود. اما اخیرا به دلیل بیماری کرونا و مقابله با آن افراد از مترو و اتوبوس استفاده نمی کنند. بنابراین در ادامه یکی دیگر از روش های غلبه بر مشکل ترافیک تهران را معرفی کنیم.

در ساعات پر ترافیک با اوبر سفر کنید

گفتیم که با اشراف بر ساعات و مکان های پر ترافیک شهر، فعالیت خود را به ساعات دیگری از روز موکول کنید و تا حد امکان به این مراکز سفر نداشته باشید. اما در شرایطی که ناچار به انجام سفر هستیم چه کنیم؟ استفاده از تاکسی اینترنتی اوبر یکی از بهترین انتخاب هاست به دلیل اینکه ضمن امنیت از بابت قرار نگرفتن در مکان های شلوغ و رعایت پروتکل های بهداشتی بیماری کرونا، از ایجاد ترافیک نیز جلوگیری می کنید. در صورتی که اوبر را به عنوان وسیله نقلیه برای سفرهای داخل شهری خود انتخاب کنید، مشکلاتی مثل رانندگی در ترافیک، پیدا کردن جای پارک، ممنوعیت ورود به مناطق طرح ترافیک شهر و مشکلاتی از قبیل نخواهید داشت و از طرفی نیاز نیس یک خودرو دیگر به خودروهای موجود در سطح خیابان ها اضافه کرده و موجب بروز ترافیک بیش تر شوید.